pátek 17. března 2023

Agatha Christie - Slečna Marplová: Dvanáct nových případů

JEDNOU VRAŽDOU TO NIKDY NEKONČÍ...

NAOMI ALDERMAN, LEIGH BARDUGO, ALYSSA COLE, 
LUCY FOLEY, ELLY GRIFFITHS, NATALIE HAYNES,
JEAN KWOK, VAL McDERMID, KEREN M. McMANUS, 
DREDA SAY MITCHEL, KATE MOSSE, RUTH WARE

DVANÁCT NOVÝCH POVÍDEK.
DVANÁCT BESTSELLEROVÝCH AUTOREK.
JEDINEČNÁ SLEČNA MARPLOVÁ
SE VRACÍ NA SCÉNU!


O LEGENDÁRNÍ POSTAVĚ STVOŘENÉ 
AGATHOU CHRISTIE NAPSALI:

"Slečna Marplová je nejoblíbenější detektiv. A také nejvlivnější...
Právě ona přišla poprvé s revoluční myšlenkou, že lidé jsou
v zásadě všude stejní, bez ohledu na to, kde se nacházíte."
– LOS ANGELES TIMES

"Jane Marplová není ani zdaleka tak laskavá a milá, jak vypadá.
Za bělostnými vlasy, nevinným pohledem modrých očí 
a kupkou pletení skrývá neobyčejně bystrý mozek."
– NEW YORK TIMES

"Uhlazená, upravená a nejpopulárnější svobodná dáma a amatérská
vyšetřovatelka v jedné osobě – slečna Jane Marplová je věčná."
– WASHINGTON POSTNeslavnější vyšetřovatelka z pera 
Agathy Christie se opět vydává
po stopách zločinu – tentokrát
ve dvanácti nových povídkách
od nejlepších současných autorek
napínavých příběhů.

JANE MARPLOVÁ je postarší dáma z vesničky St. Mary Mead. Vyniká neobyčejnou znalostí lidské povahy a famózní schopností vyřešit i ty nejzapeklitější záhady. Půl století tak činila v detektivkách Agathy Christie – a nyní se po téměř padesáti letech vrací, aby znuvu předvedla svou bystrost a důvtip pži odhalování těch, kdo páchají zlo.
Na vánoční večeři u sousedů, během zkoušky divadelního představení v New Yorku, při plavbě zaoceánskou lodí do Hongkongu či v kouzelných kulisách přímořské vily – tam všude, ale nejen tam dojde opět k řadě zločinných událostí, motivovaných láskou, žárlivostí, touhou po bohatství či po pomstě. A jediná osoba, která dokáže přijít pravdě na kloub, je nezdolná slečna Marplová.
Dvanácti spisovatelkám se podařilo zachovat jedinečnou povahu hlavní hrdinky a zároveň vnést do žánru klasické krimi nové nápady. Všechny povídky jsou tak mistrným důkazem, proč zůstává slečna Marplová dodnes jednou z nejoblíbenějších detektivních postav na světě.


Dnes mám pro vás recenzi na povídkový soubor Slečna Marplová: Dvanáct nových případůPatříce mezi příznivce Agathy Christie? Máte přečteny všechny knihy a chybí vám? Po čtyřech románech Sophie Hannah, ve kterých znovu ožívá oblíbený Hercule Poirot, nyní přichází dvanáct světových autorek, které se ve svých povídkách pokusily napodobit jedinečný styl Agathy Christie. Díky nim tak ožívá neméně oblíbená postava, stvořená královnou zločinu – slečna Jane Marplová.
Věřím, že čtenář některé autorky zná, s jinými se setká možná poprvé. Stejně jako já. Jistě tak oceníte závěr knihy, kde jsou jednotlivé autorky představeny. 
Je jasné, že hlavní hrdinkou jednotlivých povídek je slečna Marplová, která se znovu vydává po stopách zločinu. Čtenář se společně s ní opět vydává nejen do vesničky St. Mary Mead, kde spokojeně žije, ale také do mnoha dalších míst, kam vyráží na pozvání synovce, spisovatele Raymonda Westa, nebo na návštěvu za některou ze svých přítelkyň. Se slečnou Marplovou – starší a křehkou, zato velmi bystrou a důvtipnou dámou, která ráda plete navštívíme nejen Londýn a Itálii, ale také New York, Hong Kong či Karibik. Na čtenáře tak čeká dobrodružství, protože tam dojde ke zločinu. Avšak nebyla by to slečna Marplová, aby všem nepřišla na kloub.
Z dvanácti povídek se mi velmi líbila Nefritová císařovna, odehrávající se na cestě do Hong Kongu. Jane Marplová tráví část své dovolené, kterou jí zaplatil synovec na parníku, kde dojde ke dvěma vraždám. Povídka mi připomínala mou oblíbenou Smrt na Nilu. 
Povídka Smrtící svatební den zavede čtenáře na svatbu neteře Belly Baptistové, se kterou se slečna Marplová seznámila během Blitzu, je jedna ze svatebčanek otrávena "jablky smrti". Slečna Bella se slečnou Marplovou musí spojit síly, aby její smrti přišly na kloub.
V povídce Vánoce slečny Marplové se na Vánoce v St. Mary Mead sejde četná společnost: synovec slečny Marplové se svou ženou, rodina Dashwoodová a také starý známý Henry Clithering. Manželé Bantriovi se velmi snaží, aby byli hosté spokojení. Než se však všichni usadí k večeři, paní Dashwoodová ztratí své perly...
V povídce Zmizení z pobytu u svého synovce Raymonda slečnu Marplovou vysvobodí telefonát její přítelkyně Dolly Bantryové, která jí naléhavě prosí, aby se vrátila do St. Mary Mead. Michael, okouzlující syn Barnsley-Davisových, zmizel. A ukradl šperky, včetně náušnic Dollyiny babičky.
Ačkoli jsem uvedla pouze čtyři povídky, povedly se všechny. Autorkám se podařilo zachovat atmosféru klasických anglických detektivek, přesto však do žánru vnesly něco nového. Totéž platí pro milou slečnu Marplovou. Pokud vás knížka láká, nebojte se ji zkusit, věřím, že budete spokojení.
Soubor povídek Slečna Marplová: Dvanáct nových případů má navíc krásnou obálku a ořízku, stane se tak ozdobou vaší knihovny. Za sebe doporučuji a hodnotím plným počtem hvězdiček.AGATHA CHRISTIE je nejúspěšnější spisovatelka všech dob, prodeje jejích knih – miliarda v angličtině, druhá miliarda pak v další stovce jazyků – předčí pouze Bible a Shakespeare. Napsala téměř tři sta děl, kromě detektivních románů a povídek vytvořila také divadelní a rozhlasové hry, psychologické prózy publikované pod pseudonymem Mary Westmacott, soubor básní a povídek pro děti či Vlastní životopis. Zemřela v roce 1976 po plodné, šedesát let trvající kariéře, za níž jí byl udělen titul Dáma britského impéria.

26 komentářů:

 1. Nikolko, děkuji moc za báječnou recenzi a současně i za tip na čtení.
  Přeji moc hezké dny. 💓🍀

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rádo se stalo, Alenko. 🙂
   Hezké dny i tobě. ❤

   Vymazat
 2. Miluju slečnu Marplovou, už se nemůžu dočkat dalšího dílu na iVysílání :).
  Díky za krásnou recenzi!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Slečna Marplová je skvělá. Taky se ráda dívám. 🙂
   Rádo se stalo, Janinko. Hezký víkend.

   Vymazat
 3. Od Agathy Christie jsem přečetla snad všechno,jednu dobu jsem si vypůjčovala knihy v knihovně jenom od ní.Mám i nějaké knihy doma.
  Nejvyšší čas si je oživit.Slečna Marplová stojí opravdu za to.
  Nikolko,měj hezký víkend

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Knížky Agathy Christie se čtou moc dobře. Můžu slíbit, že letos se tu ještě objeví. 🙂
   Hezký víkend i vám, Jituško.

   Vymazat
 4. Nikolko, Agatha nikdy nezklame.
  Děkuji za skvělý tip a přeji příjemnou sobotu, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rádo se stalo, Helenko. I já ti přeji příjemnou sobotu. 🙂

   Vymazat
 5. Ahoj Nikolko, i já mám moc ráda A.Ch. Děkuju za info, přeju hezký víkend. Ke mě dnes přijede Jani, tak se těším a jdu pro ni připravovat oběd, Jani je bezlepková a ještě vegan, tak vždycky vymýšlím, co udělat... Pozdravuju, Lenka
  www.babilenka.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já taky, Leni. Hezký víkend i tobě. Pozdravuju tebe i Jani. 🙂

   Vymazat
 6. Díky za tip. A.Ch. jsem dříve četla, poslední dobou už moc ne. Dám ji druhou šanci)))) Přeji hezkou neděli.Eva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. I když tohle není Agatha, moc se mi kniha líbila. 🙂 S jejími knihami to mám naopak - mohla bych je číst pořád.
   Hezký den, Evi.

   Vymazat
 7. Super tip na knížku :). Sice já radši něco jiného, ale určitě si najde hojné publikum :D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Knížka to byla pěkná. Teď mám rozečtený román Božena. 🙂

   Vymazat
 8. Přiznám se, že tuto klasiku jsem nikdy nečetla :) Přitom krimi a detektivky mám ráda.

  WantBeFitM

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Třeba jednou nějakou přečteš. 🙂 Věřím, že by se ti líbila.

   Vymazat
 9. Já mám slečnu Marplovou moc ráda, jen mám trochu rezervovaný postoj k příběhům, které pak dopisují jiní autoři (třeba Hercul Poirot v podání Sophie Hannah mne úplně nezaujal), ale jestli říkáš, že jsou povídky dobré, tak je možná zkusím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To chápu. Já jsem asi tři roky zpět četla Velkou knihu příběhů Sherlocka Holmese, kde je osmdesát dva povídek různých autorů současnosti - nakonec jsem byla mile překvapená a ta bichle se mi líbila. 🙂
   Mám doma všechny čtyři Poiroty podle Sophie Hannah. Dva z nich si musím osvěžit v paměti, na další dva se bohužel ještě nedostalo.
   Samozřejmě ne všem se povedlo Agathu a její styl napodobit přesně, ale to snad ani nejde. Přesto jsem byla spokojená a věřím, že i ty budeš. 🙂

   Vymazat
 10. Já se na knihy od Agathy chystám už delší dobu, ale stále mám doma co číst, tak až dočtu :-)

  http://www.jancahala.cz/

  OdpovědětVymazat
 11. Já jsem od Agáthy ještě nic nečetla, ale chtěla bych zkusit Deset malých černoušků.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Deset malých černoušků je skvělá detektivka. 🙂

   Vymazat
 12. Agatha Christie se mně vždy líbila dokonalým a překvapivým závěrem, kde se za účasti všech "sprostých podezřelých" odhalilo, kdo je pachatelem.
  U nových vydání však hrozí cenzorské zásahy ve snaze o "korektnost".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ta její rozuzlení jsou vždy perfektní, souhlasim. 🙂
   O korektuře nových vydání jsem četla. Přiznám se, že se mi to moc nezamlouvá.

   Vymazat

Robert Bryndza - Osudné svědectví

JDE VŮBEC NAJÍT VRAHA, KTERÝ ZNIČIL VŠECHNY DŮKAZY? Robert Bryndza se vrací s dalším případem  Eriky Fosterové! Detektiv Erika Fosterová se ...