"Sophie Hannah dokázala s úctou
a grácií oživit Hercula Poirota,
oblíbeného belgického detektiva z pera
Agathy Christie. Doufejme, že příště se stejně
dobře zhostí i slečny Marplové."
USA TODAY
"Sophie Hannah skvěle následuje Agathu Christie:
oslňující dedukcí, rafinovanými vodítky,
falešnými stopami a rozuzleními.
Milovníkům detektive nezbývá než doufat,
že v tom bude pokračovat."
PUBLISHERS WEEKLY
Nový zapeklitý případ
pro geniálního detektiva,
jemuž tentokrát půjde i o život!
Je 19. prosince 1931. Hercule Poirot a jeho přítel inspektor Edward Catchpool odjíždějí na norfolkské pobřeží vyšetřit vraždu muže, k níž došlo v místní nemocnici, kam má za pár dní nastoupit i Arnold Laurier, jemuž zbývají poslední týdny života. Catchpoolova matka Cynthia trvá na tom, aby Poirot a její syn zůstali během svátků v sídle rodiny Laurierových – Arnoldova žena a Cynthiina přítelkyně Vivienne se totiž obává, že se její manžel stane další vrahovou obětí.
Poirot s Catchpoolem musí najít souvislosti tam, kde podle všeho žádné nejsou. Místní policie ani znesváření členové domácnosti jim v tom příliš nepomáhají. A pak se Poirot zničehonic zhroutí...

Dnes mám pro vás recenzi na detektivku Tichá noc Hercula Poirota
Na Poirota čeká nový a zapeklitý případ, při jehož vyšetřování mu tentokrát půjde i o život. Sophie Hannah píše nové příběhy, kterým nechybí atmosféra známá z knih Agathy Christie.
Přestože měli jiné plány, jsou Poirot a jeho přítel inspektor Catchpool nuceni strávit vánoční svátky v sídle v Norfolku. Majitel domu se dle slov své ženy má stát příští obětí vraždy.
V místní nemocnici totiž došlo k vraždě, a od té doby je Viviene přesvědčená, že její manžel Arnold je další na řadě. Snaží se svého muže zoufale přesvědčit, aby do nemocnice nenastupoval. On však nechce slyšet – naopak, rád by s pomocí Poirota odhalil pachatele záhadné vraždy. Poirot s inspektorem musí pachatele dopadnout dřív, než udeří znovu.
Do všeho je zasvětí Catchpoolova ztřeštěná, svérázná matka, která celou událost nesouvisle vypráví. Seznámíme se s obyvateli sídla, s příbuznými, přáteli a nájemníky, kteří mezi sebou nemají nejlepší vztahy.
Dusnou atmosféru rozptyluje inspektorova matka Cynthia, která se v dramatech vyžívá a ráda vytváří další, i inspektorovo přesvědčení, že s ní svátky rozhodně trávit nebude.
Mnoho současných autorů se snaží Agathu Christie a její styl napodobit. Přiznám se, že k tomu přistupuju opatrně – dosud jsem toho ve stylu Agathy Christie neměla odvahu moc přečíst. Sophie Hannah je však jedinou autorkou, která v odkazu Agathy Christie může pokračovat oficiálně, protože s tím souhlasili vlastníci autorských práv. Musím uznat, že bychom asi těžko hledali někoho jiného, komu by se podařilo perfektně vystihnout atmosféru, styl i samotnou postavu Hercula Poirota se vším, co na něm tolik milujeme než právě Sophii Hannah. Dokázala se také skvěle vžít do vyprávěče – inspektora Edwarda Catchpoola, který vás svou ironií chytne od první stránky.
Tichá noc Hercula Poirota vyžaduje plnou pozornost čtenáře, jelikož si pro něj autorka připravila zamotanou zápletku. Nakonec však vše do sebe krásně zapadá a dává smysl tak, jak to umí jedině Hercule Poirot.
Pokud máte chuť na zábavnou a do detailů promyšlenou detektivku, zkuste Tichou noc Harcula Poirota. Za sebe doporučuji a hodnotím plným počtem hvězdiček.
SOPHIE HANNAH je mezinárodní autorkou krimipříběhů, publikovaných ve 49 jazycích. Je držitelkou ceny za nejlepší krimi roku a britské National Book Award. Píše rovněž romány, povídky, knihy pro děti a poezii, za níž byla nominována na cenu T. S. Eliota. Žije s manželem, dětmi a psem v Cambridgi. Se svolením dědiců práv na dílo Agathy Christie vydala dosud pětici nových případů Hercula Poirota.
AGATHA CHRISTIE, celosvětově známá jako královna zločinu, napsala šestašedesát detektivních románů, sto padesát povídek, devatenáct her a – pod pseudonymem Mary Westmacott – také šest psychologických próz. Se zhruba dvěma miliardami prodaných výtisků knih (polovinou z nich v angličtině, druhou pak ve více než sto jazycích) je nejprodávanější prozaičkou na světě – předčí ji pouze Bible a Shakespeare.
Ráda jsem si recenzi přečetla 😊
OdpovědětVymazatTo mě těší. 🙂
VymazatNikolko, zní to dobře. Děkuji za recenzi a přeji hezký jarní den. Helena
OdpovědětVymazatRádo se stalo, Helenko.
VymazatHezký den. 🙂
Kniha by mě docela zajímala.Agathu ču pořád ráda a tak bych si přečetla i Sophii.Nikolko,hezký den
OdpovědětVymazatMůžu doporučit cokoli od autorky. Líbí se mi i její thrillery. Poirota zvládla taky dobře. 🙂
VymazatHezký den, Jituško.
Děkuji za další zajímavou rcenzi.
OdpovědětVymazatRádo se stalo, Evi. 🙂
VymazatVidím, že autorka navazuje na tradici psaní sequelů románů se slavnými postavami... Může to být zajímavé. :) Osobně pochybuji, že bych po této knize někdy v dohlednu sáhl (čtení mám víc než dost - načal jsem tisícistrostranou publikaci Capital and Ideology od Pickettyho, kterou ale asi nikdy nedočtu :D) a vážně mi v životě chybí próza (jde-li o fikci, stále čtu komiksy, snažím se dohánět Dawn of DC a DC All-In; komiksoví fanoušci vědí, pokud sem chodí...), ale čas není! A není ani energie. :)
OdpovědětVymazatV každém případě zajímavá recenze, věřím, že někoho přesvědčí. :) Já mám svou poirotovskou éru už spoustu let za sebou. Měl jsem ho ale rád, esíčkového detektiva s knírečkem. :)
Ano, navázala dobře a pokud tak bude pokračovat, pak se těším na další případy mého oblíbeného Poirota. 🙂
VymazatTisíc stran mě taky čeká. Máme doma za březen spoustu novinek ve slevách a akcích, včetně čtyř e-knih - taky ve slevě.
Poirotovská éra mě ještě nepustila - pořád raději sáhnu po klasické detektivce, než po některých dnešních moderních. Poirot je někdy nesnesitelný s těmi svými manýry, ale pořád mě baví. K dobru Sophii připisuju, že na těch manýrech ubrala.
Nikolko ahoj, Ty jsi pilná čtenářka. Ráda jsem si přečetla Tvůj příspěvek, měj se hezky, Lenka
OdpovědětVymazat