S příchodem teplých dní, kterých v našem případě zatím moc nebylo, nestíhám připravovat články včas. Proto se až dnes dostávám ke knižním novinkám za květen. Dnešní knížky jsme nakoupily se slevou v rámci OnaDnes.

Začnu populárně naučnou literaturou Dějiny lidí a biografií Toyen: První dáma surrealismu.
Povídková sbírka Sudety: Ztracený ráj je opravdu krásná, a to nejen zvenčí, ale i uvnitř. Přála bych vám držet knížku v ruce. Naživo je hezčí, než jsem čekala.
Edward Arenz je autor, kterého jsem chtěla dlouho zkusit, takže teď, když vyšel nejnovější román Dva životy, se těším, až se začtu.
Nesměl chybět ani nejnovější román Aleny Mornštajnové Čas vos.
Povídková sbírka Sudety: Ztracený ráj je opravdu krásná, a to nejen zvenčí, ale i uvnitř. Přála bych vám držet knížku v ruce. Naživo je hezčí, než jsem čekala.
Edward Arenz je autor, kterého jsem chtěla dlouho zkusit, takže teď, když vyšel nejnovější román Dva životy, se těším, až se začtu.
Nesměl chybět ani nejnovější román Aleny Mornštajnové Čas vos.
Martin Rychlík - Dějiny lidí
Všichni lidé všech dob si dávají jména, mají vymezenou rodinu a příbuzné, dávají si dary, zdobí svá těla, pečují o vlasy, počítají, užívají gest, zhotovují nástroje, dělí si mezi sebou práci, znají zákony, truchlí či nějak „tancují“. Roku 1945 pořídil kulturní antropolog George P. Murdock na základě nasbíraných dat klasický soupis tzv. kulturních univerzálií čili jevů, jež jsou společné všem lidským seskupením v čase a prostoru. Bohatě ilustrovaná kniha z této evidence vychází a v 73 tematických kapitolách nastiňuje neuvěřitelnou pestrost – a zároveň základní stejnost – nás všech, tedy lidí. Základem práce, která rovněž představuje stovky rozličných etnik (jako třeba Inuity, Komanče, Aztéky, Maory, Kapauky, Tody, Nuery, !Kungy, Pygmeje a další) či klasické etnologické koncepty, bylo přes sedmdesát dílů seriálu Antro, který takřka dva roky vycházel v sobotních Lidových novinách (v příloze Orientace).
Andrea Sedláčková - Toyen: První dáma surrealismu
Toyen je dodnes jednou z nejznámějších a nejuznávanějších avantgardních umělkyň na světě. Biografie této svobodomyslné malířky a výrazné osobnosti meziválečné umělecké avantgardy, která sama o sobě šířila mnoho mýtů, odkrývá dosud neznámá fakta a zachycuje historii mnoha obrazů.
Spisovatelka a filmová režisérka Andrea Sedláčková prošla desítky archivů, policejních záznamů a dosud nepublikovaných deníků, aby objevila skutečnou Toyen. Strhujícím způsobem líčí její milostný život a dění mezi českými a francouzskými surrealisty a levicovými intelektuály. Dopřává nám setkání s Vítězslavem Nezvalem, Karlem Teigem, Jindřichem Heislerem, André Bretonem, Benjaminem Péretem, Paulem Eluardem a samozřejmě s Jindřichem Štyrským. Půvabné líčí pražské a pařížské galerie, kavárny, kabarety a nevěstince i atmosféru míst, kde malířka a její souputníci pobývali a tvořili. Současně nás seznamuje s historií mnoha Toyeniných obrazů.
Text doprovází přes dvě stě reprodukcí a dokumentárních černobílých i barevných fotografií.
Sudety: Ztracený ráj
Povídky o předválečném životě v pohraničí od předních českých spisovatelek a spisovatelů
Sudety jsou dodnes považovány za problematický region, jejž silně poznamenal odsun německého obyvatelstva. Co se odehrávalo předtím, než běh věcí v pohraničí nenávratně vykolejil? Klukovská dobrodružství čtenářů Mladého hlasatele, groteskní i osudové první lásky, nezlomné sepětí s rodnou krajinou, ale i spalující nenávist živená šílenstvím. Jednotlivé příběhy na pozadí velkých dějin zachycují spletité osudy obyvatel Sudet a vytvářejí plastický obraz tehdejšího života v mnohonárodnostním pohraničí.
Mezi autory deseti tematicky i stylově široce rozkročených povídek nechybějí zvučná jména jako Kateřina Tučková, Jaroslav Rudiš, Michaela Klevisová nebo Leoš Kyša. Výpravnou knihu obohacují působivé ilustrace Jaromíra 99, inspirované dobovými fotografiemi, a předmluva Michala Stehlíka a Martina Gromana, autorů podcastu Přepište dějiny.
Edward Arenz - Dva životy
Příběh o předurčení, svobodě a lidech, kterým osud odhaluje nečekané cesty
Rok 1971 na vesnici v jižním Německu. Dvacetiletá Roberta se vyučila švadlenou a vrací se do rodné vsi. Jako jedináček má před sebou jasně nalinkovanou budoucnost — jednou převezme rodinné hospodářství. Tady na venkově se o vyrovnání s německou minulostí, odpírání vojenské služby, feminismus, popkulturu a minisukně nikdo nezajímá. Zde se počítá práce, poslušnost a morálka. Roberta sice sní o tom, že bude navrhovat vlastní šaty, ale dobře ví, že to zůstane pouhým snem. Zároveň rodný statek a fyzickou práci v přírodě miluje. A taky miluje Wilhelma, farářova syna.
Roberta ovšem není sama, kdo ve vesnici zůstává kvůli Wilhelmovi. I jeho matku Gertrud tam dosud drží jen touha být nablízku synovi, přestože na rozdíl od Roberty venkovský život nesnáší a nepřeje si nic jiného než zmizet do světa.
Vše se ale zásadně změní, když jsou obě ženy postaveny před závažné rozhodnutí a život jim od základu změní tragická nehoda.
Alena Mornštajnová - Čas vos
Příběh o moci minulosti a síle květin.
Příběh o moci minulosti a síle květin.
Bára a Ptáčník. Dva lidé, jejichž cesty se protnuly dávno předtím, než se ti dva potkali. Bára je přesvědčená, že její život by byl mnohem šťastnější, kdyby do něj před lety kdosi nezasáhl a nezměnil jeho směr. Minulost už sice nevrátí, ale může se pokusit přepsat ji v paměti lidí. Zatím však vyčkává, zabydluje se v novém domově a sází květiny.
Ptáčník se na rozdíl od ní s minulostí naučil žít. Necítí se ukřivděný, nevadí mu, že ho lidé považují za podivína, ani ho netíží osamělost. K životu mu stačí svoboda, les a pozorování ptáků. Nebo snad ne?
Nový román Aleny Mornštajnové má vše, co její knihy činí tolik oblíbenými: hluboký příběh a uvěřitelné hrdiny, kteří si navzdory osudu krok za krokem vyšlapávají pěšinku ke šťastnějšímu životu.
Zaujala vás některá z knih? Co právě čtete?
Toyen byla anarchistka. :) Už v šestnácti se přidala k anarchistickým skupinám v Praze. Incredibly cool. Kniha o ní by mě určitě zajímala.
OdpovědětVymazatO tom, že to bude zajímavé čtení nepochybuju. Určitě si ji po sestře taky přečtu. 🙂
VymazatUrčitě si chci jednou přečíst Čas vos 🙂
OdpovědětVymazatJá jsem na knížku taky zvědavá. 🙂
VymazatMoc se mi líbí všechny knihy. jen tedy na Čas vos jsem nečetla zrovna příznivé recenze - obrázek si musí udělat každý sám...
OdpovědětVymazatNikolko, přeji hezký den. Helena
Na začátku, když kniha vyšla, opravdu nebyly moc příznivé. Teď už je to lepší. Uvidíme. 🙂
VymazatHezký den, Helenko
Pěkné knihy,zaujaly mě dvě.Doma se začítám do knihy Delia Owense Kde zpívají raci.Mám ji z knihovny.Nikolko,hezké dny
OdpovědětVymazatTak to zrovna čteme stejnou knížku, Jituško. Už se blížím ke konci. Je to hezké čtení. Věřím, že se bude líbit i vám. 🙂
VymazatHezký den.
Toyen by mě zajímala. Čas vos mám na prázdniny.
OdpovědětVymazatHezký červen Nikolko. EVa
Já si Čas vos nechám asi taky na prázdniny.
VymazatI vám, Evi. 🙂
Žádnou z knih neznám, čtu víceméně hlavně detektivky. Ale čas vos mě celkem zaujal, možná mu dám šanci. :)
OdpovědětVymazatTaky čtu ráda detektivky - zrovna mám jednu rezečtenou, ale u jednoho žánru bych nevydržela, a tak ty detektivky střídám i s jinými žánry. 🙂
VymazatHezký den.
Nikol, já jsem se pustila do Sienkiewicze, po Křižácích to byla Ohněm a mečem a nyní čtu Potopu, protože jsem to četla kdysi dávno a nyní se mi do toho chtělo znova.Ale není to žádná oddechovka. Jiřina z N.
OdpovědětVymazatTak to jste pilná čtenářka, Jiřinko. 🙂
VymazatJá minulý týden dočetla Kde zpívají raci - kniha se mi moc líbila a měla překvapivý konec, nad kterým přemýšlím ještě teď. Nyní čtu Ďáblovu cestu, která je taky velmi čtivá a napínavá. Jsem téměř na konci, tak jsem zvědavá, jak to dopadne.
Hezký den.
Z tohoto výběru bych sáhla po těch Sudetách... po pravdě, po této knížce jsem koukala už několikrát, tak jsem zvědavá, kdy mi přijde do cesty. Momentálně mám rozečteno "Pod sněhem" od Petry Soukupové, je to zajímavé čtení... chtělo by se říct, že je to o docela obyčejných věcech, ale stejně to určitým způsobem člověka zasáhne.
OdpovědětVymazatUrčitě to bude hezká knížka. Jsem zvědavá a moc se těším. 🙂
Vymazat